HOMEOPATİ NASIL İYİLEŞTİRİR?


İnsan vücudunun son derece zeki ve dengesini koruyan iç düzenleyici bir sistemi vardır. Denge yunanca ‘aynı’ ve ‘istikrarlı’ anlamına gelir ve vücut kendi normal parametreleri içinde çalışıyor demektir. Eğer vücut fonksiyonları normalin dışına çıkarsa hastalığa neden olabilir.


Tüm canlıların hayatta kalma fonksiyonlarını düzenlemede yardımcı olan bir mekanizmaları vardır; buna yaşam gücü denir. İnsan vücudu son derece zeki ve kendini iyileştirme özelliğine sahip kompleks bir sistemdir; hormonlarınızı ne zaman mükemmel bir şekilde idare edeceğini, organizmayı iyileştirmek ve korumak için ne zaman antikor ve beyaz kan hücrelerini göndereceğini bilir ve tüm bunları mükemmel bir şekilde yapar. Vücudun günlük işleyişi devam ederken, bizi hayatta tutmak için bunların sorumlulukları ve görevleri çok sınırlı sayıdadır, ancak bazen hastalığın işaretlerini ve semptomlarını gözlemlediğimizde kendi büyük dengesini korumak için bir miktar yardıma ihtiyaç duyar.


Semptomlar vücut dilidir; yardıma ihtiyacı olduğunu belirtir. Semptomlar bize bozulmuş desenleri ifade ederken homeopatik ilaçlar bu bozulmuş desenleri ele alır. Benzerin benzer ile tedavisine dayanan homeopati, ilaçlar ile içimizdeki yaşam gücünü harekete geçirerek dengeyi sağlar. Bu tedavi yasası; tekrarlayan dozlarda sağlıklı bir insan tarafından alındığında farklı belirtiler üretme kabiliyetine sahip maddelerin, aynı zamanda benzer belirtileri gösteren hasta insanı iyileştirme yeteneğine sahip olduklarını savunur. Benzerler yasası; antik çağlarda Hipokrat,Paracelsus ve ayurveda metinleri gibi büyük bilginler tarafından savunulan benzerin benzerle tedavi felsefesine dayanır.